РИНОК ГОТЕЛЬНИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ: ОЦІНЮВАННЯ СУЧАСНОГО СТАНУ ТА ДИНАМІКИ РОЗВИТКУ

Ключові слова: сфера готельних послуг, підприємства, аналіз, статистичні показники, динаміка розвитку, сучасний стан, колективні засоби розміщення

Анотація

У статті досліджується сучасний стан та динаміка розвитку ринку готельних послуг в Україні шляхом визначення особливостей зміни статистичних параметрів, що характеризують діяльність суб’єктів господарювання в сфері гостинності. Основною метою цієї статті є аналіз ринку готельних послуг в Україні, оцінювання його сучасного стану і тенденцій розвитку на основі динаміки показників діяльності колективних засобів розміщення. У роботі шляхом проведення кількісного аналізу даних Державної служби статистики України охарактеризовано сучасний стан ринку готельних послуг у країні, його структура, особливості та тенденції розвитку з урахуванням класифікації видів економічної діяльності за КВЕД-2010. Шляхом інтерпретації показників кількості готелів й подібних закладів розміщення, осіб, що перебували в колективних засобах розміщення, зайнятих працівників в готельній сфері й обсягів реалізації та виробництва готельних послуг встановлено тенденції їх розвитку в Україні. На основі оцінки динаміки цих статистичних показників встановлено від’ємні тенденції їх розвитку в Україні в останні три роки, що пояснюється негативним впливом пандемії COVID-19, політичних та економічних кризових явищ в країні та світі. В ході дослідження визначено, що такі області як Одеська, Закарпатська, Львівська та м. Київ, мають найбільшу кількість готелів та подібних закладів розміщення, й відповідно більший прибуток від цієї діяльності. Також встановлено зростання ролі індивідуальних підприємців у готельній галузі й напрями їх співпраці з готельними мережами, які передбачають об'єднання ресурсів, знань та інноваційної активності ФОПів для створення нових споживчих пропозицій. Зростання частки ФОПів у структурі суб’єктів господарювання на ринку готельних послуг пояснюється нескладною процедурою їх реєстрації, нижчими витратами на управління бізнесом, більшою продуктивністю та ефективністю реалізації послуг, гнучкістю у прийнятті рішень, наданням інноваційних послуг і впровадженням нових концепцій, а також необхідністю забезпечення само зайнятості.

Посилання

1. Андрушків Б. М., Мельник Л. М. Формування системи бізнес-процесів підприємства у контексті сталого розвитку. Теоретичні і практичні аспекти економіки та інтелектуальної власності, 2015. Вип. 2. Т. 1. С. 91–97.
2. Пуцентейло П. Р., Гуменюк О.О. Стратегічний аналіз як важливий елемент управління підприємством. Інноваційна економіка. 2016. № 3–4. С. 196–205.
3. Ткаченко А.М., Лелі Ю.Г. Проблеми та перспективи розвитку готельного бізнесу в умовах сьогодення. Причорноморські економічні студії. Вип. 12(1), 2016. С. 185–188.
4. Остапенко Я. О. Статистичне забезпечення управління витратами підприємств готельного господарства. Ефективна економіка. 2015. № 9. URL : http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=4293#
5. Victorino, L., Verma, R., Plaschka, G. & Dev, C. Service innovation and customer choices in the hospitality industry. Managing Service Quality: An International Journal, 2015. 15(6). C. 555–576.
6. Михайліченко Г. І. Управління інноваційним розвитком туристичних підприємств: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра екон. наук: 08.00.04. Київ, 2014. 20 с.
7. Офіційний сайт Державної служби статистики України, 2023. URL : http://www.ukrstat.gov.ua.
8. Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД-2010). URL : https://kved.ukrstat.gov.ua/KVED2010/kv10_i.html
9. Автоматична реєстрація ФОП в сервісі «Дія» URL : https://diia.gov.ua/services/reyestraciya-fop.
Опубліковано
2023-12-18
Як цитувати
Юдіна, О. І., Корнєєв, М. В., Стеблюк, Н. Ф., Разінькова, М. Ю., & Мішина, Є. С. (2023). РИНОК ГОТЕЛЬНИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ: ОЦІНЮВАННЯ СУЧАСНОГО СТАНУ ТА ДИНАМІКИ РОЗВИТКУ. Системи та технології, 66(2), 140-150. https://doi.org/10.32782/2521-6643-2023.2-66.16
Розділ
ГОТЕЛЬНО-РЕСТОРАННА СПРАВА