МЕТОД ОЦІНКИ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ АВТОМОБІЛІВ МАЛОЇ ВАНТАЖОПІДЙОМНОСТІ З УРАХУВАННЯМ ЗМІНИ ЇХ КОНСТРУКТИВНИХ ПАРАМЕТРІВ
Анотація
Етап сучасного розвитку світового ринку автотранспортних засобів (АТЗ) зокрема автомобілі малої вантажопідйомності (АМВ) характеризується зростаючим різноманіттям запропонованих видів та різновидів конструкцій. Для обґрунтування оновлення парку рухомого складу підприємства перевізники знаходяться перед вибором автомобілів, висуваючи до них вимоги, які вони здатні оцінити за допомогою існуючих противитратних підходів, що не відповідають існуючій концепції збереження енергії та ресурсів. Всі відомі існуючі підходи вибору та обґрунтування АМВ є спрощеними та недосконалими з точки зору сучасних транспортних технологій. Вони не враховують ресурсно-технічні властивості АМВ як засобу перевезення, основні конструктивно-технічні характеристики АМВ, параметри його експлуатації. В даній статті розглядається метод оцінки енергетичної ефективності автомобілів малої вантажопідйомності, який засновано на схемі функціонування автомобіля як динамічного засобу праці. Для розробки даного методу було використано положення теорії енергоресурсної ефективності автомобіля, а саме використання розрахункових схем транспортних операцій, що засновані на моделях еталонних прототипів і тестових операціях. Ці модель мають змогу забезпечити обґрунтоване використання рухомого складу з конструктивною новизною в заданих умовах експлуатації. Для можливості аналізу зміни параметрів нових автотранспортних засобів та удосконалення параметрів транспортних технологій, була розроблена та розглянута універсальна структура автомобіля малої вантажопідйомності узагальнюючого типу. Ця структурна схема охоплює всі варіанти конструктивного базису автомобіля. Нові варіанти конструкції автотранспортного засобу формуються за допомогою зміни кількості конструктивних модулів та їх параметрів. Метод, що пропонується до розгляду забезпечує техніко-технологічні якості автомобілів малої вантажопідйомності у відповідності до концепції збереження енергії і ресурсів в транспортній системі.
Посилання
2. Хабутдінов, Р. А. Підвищення споживчих властивостей автомобілів малої вантажопідйомності, як складних науково-технічних товарів. Вісник НТУ. 2011. Вип. 24. Ч. 2. С. 240–243.
3. Pitsyk M., Halona I. Operational analysis method for the light duty vehicles considering the transportation conditions by the criterion of their energy resource efficiency. Modern engineering and innovative technologies. 2021. № 15. P 75–79.
4. Хабутдінов Р. А., Піцик М. Г. Аналіз експлуатаційно-технологічних характеристик міських автобусів. Вісник національного транспортного університету. 2008. Випуск 17. С.160–163.